SOSYAL MEDYA

service

Sosyal Medya

Son zamanlarda iş dünyasının ve sosyal çevremizdeki insanların dilinden düşürmediği sosyal medya. Peki nedir bu sosyal medya?

Sosyal medya denilen şey aslında kendi içinde yapılanmış, insanlar ve firmalar için artık bir gereklilik haline gelmiş bir mecradır.

Sosyal medya; Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube, Linkedin gibi ağlara verilen genel isimdir. Bu sosyal paylaşım ağlarını ise kullanan milyonlarca insan mevcut. Bu da firmaların reklam planlarını ve stratejilerini bu alana yönlendirmesini sağlıyor.

Tabi bu durum artık günümüzde “Sosyal Medya Yönetimi” ve “Sosyal Medya Yöneticiliği” gibi yeni iş kollarını da beraberinde getirmektedir. Ancak Sosyal medya yönetimi hakkında hala pek çok şey bilinmiyor, önemsenmiyor ya da atlanıyor denilebilir.

Hepimiz burada sözü edilen sosyal ağları kullanıyoruz. Ancak reklam verme, hesabı yönetme, paylaşım istatistiklerini görme, gönderi etkileşimlerini artırma ve milyonlarca kullanıcıya nasıl ulaşılır gibi konulara hakim değiliz. İşte bu başlıklar için doğru stratejiler belirleyen ve fayda sağlayabilen insanlara sosyal medya yöneticisi, burada bahsedilen olaylar zincirine ise sosyal medya yönetimi denilmektedir.

Peki bu kadar bilgiden sonra bir sosyal medya yöneticisinin yapması gerekenler nelerdir biraz da onlardan bahsedelim.

• Öncelikle bir sosyal medya stratejisi belirlemek, sosyal medyada marka bilinirliğini artırmak ve bunun için hedefler belirlemek.
• Facebook, Twitter, İnstagram, Youtube, Linkedin gibi sosyal ağlara hakim olabilmek.
• İçerik ve bu içeriklerin paylaşımlarını planlamak ve bu plan dahilinde hareket etmek.
• Bağlı olduğu kurum ya da marka için tanıtıcı kampanyalar oluşturmak.
• İlgi çekici ve ‘viral’ olabilecek efektif hareketli veya hareketsiz görseller oluşturmak.
• Sosyal medyada ‘influencer’ adı verilen yüksek takipçili ve organik bir kitleye hitap eden kullanıcılarla iş birlikleri ve çözüm ortaklıkları kurmak.
• Google Analytics gibi araçları kullanarak yapılan tüm bu işlerin aylık rapor ve fayda düzeylerini çıkarmak.
• Şirket içinde sosyal medya kullanımını faydaya dönük bir şekilde artırmak.
• Müşteri temasından kaçınmamak ve gerekli olduğu halde müşterilere görüş ve önerilerini sunmak.

SOSYAL MEDYA KULLANIMININ FİRMALARA FAYDALARI NELERDİR?


Sosyal medya kullanımının ve sosyal medya yöneticilerinin firmalara elbette ki faydaları olacaktır. Peki nedir sosyal medya kullanımının firmalara faydaları?

Hızlı ve kolay etkileşim
Sosyal medyanın firmalar için en başta getirdiği fayda hızlı ve kolay etkileşim sunuyor olmasıdır. Firmalara hızlı bir geri bildirim imkanı sağlar.

Müşteri desteği sunma
Firma, sosyal medya üzerinden müşterileriyle hızlı bir şekilde iletişime geçebilme imkanı bulur. Onların sorularına hızlıca yanıt verip sipariş kayıtlarını kolaylıkla oluşturabilir.

İnternetteki organik görüntülenme sayınızı arttırır
Sosyal medyada yapılan her paylaşım aslında firmanın yapmış olduğu bir ürün ve hizmet paylaşımıdır. Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin ve Youtube üzerindeki içerikler Google tarafından indekslenir ve yaptığınız paylaşımlar kullanıcıların yaptığı internet aramalarında görüntülenir. Bu sayede satış sayfanıza ziyaretçi trafiği çeker.

Web adresinize ziyaretçi trafiği sağlarsınız
Sosyal ağların kullanımıyla birlikte firma web adresine ziyaretçi trafiği çekebilme imkanı sunar.

Müşteri geri bildirimleri alabilirsiniz
Müşteriler sosyal medya üzerinden direkt mesaj ve gönderi yorumları aracılığı ile görüşlerini ve memnuniyetlerini belirtirler. Bu da firmaların sundukları ürün ve hizmetler hakkında kullanıcı tecrübelerini öğrenip işi geliştirmelerini sağlar.

Yeni kitlelere ulaşma imkanı
Sosyal medya milyonlarca kullanıcının olduğu ve her kitlenin de içinde bulunduğu bir olgudur. Bundan dolayı firmanızı; sosyal medyanın bünyesinde bulunduğu her kitleye kolay ve hızlı bir şekilde ulaştırma imkanı sunar.

INFLUENCER MARKETING NEDİR?

Konuyu en temelden ele almak gerekirse bu soruya cevap vermeden önce asıl öğrenmemiz gereken şey “influencer” kelimesinin ne demek olduğudur. Influencer; kelime anlamı olarak “etkileyen” anlamına gelir. Influencer; sahip olduğu sosyal medya ve dijital kanallar aracılığı ile aldığı herhangi bir ürün ya da hizmet sonrasında deneyimlerini takipçileriyle paylaşıp elde ettiği izlenimlerini paylaşarak onların karar ve görüşlerini büyük oranda etkileyen kişidir. Özellikle de günümüzde pazarlama aktivitelerinin büyük bir çoğunluğu influencer’lar tarafından gerçekleştirilmektedir. Buna bağlı olarak pazarlama stratejilerinde influencer marketing ile sıkça karşılaşmaktayız.

Peki nedir bu influencer marketing?

Influencer marketing ya da diğer bir deyişle influencer pazarlama artık reklam stratejilerinin önemli bir parçası olmuş durumdadır. Firmalar reklam stratejileri oluşturmak istediği zaman influencer’ları planlarına daha fazla dahil etmeye başlamışlardır.

Influencer marketing;takipçileri ve diğer sosyal medya kullanıcıları tarafından kabul görmüş ve belli bir otoriteyi yakalamış, hitap ettiği kitlenin satın alma davranışları üzerinde yoğunlaşan bir pazarlama stratejisidir. Bu pazarlama anlayışında direkt ulaşılmak istenen kitle hedef alınarak pazarlama aktiviteleri yapılmaktadır.

Influencer marketing neden önemlidir?

Kitleler sosyolojik açıdan incelendiğinde bireylerin tüketim ya da oy kullanma gibi faaliyetlerinde medyatik isimlerin ve kanaat önderlerinin yönlendirici etkisi gözlemlenmiştir. Bu insanlar kitlelere hemen hemen her türlü fikri benimsetme ve davranışlarını büyük oranda değiştirme gücüne sahiptirler.

Dijital dünyanın yeni otoriteleri olan influencer’lar ise aynı bu bahsi geçen insanlar gibi hedef kitleleri etkileyebilme gücüne sahiptirler. Bu sayede hedef kitlenin istenilen tüketim davranışlarını gerçekleştirmesi sağlanır.

Influencer marketing adımları

1. Erişim: Markalar hedef kitlelerine influencer’lar aracılığıyla erişerek satın alma davranışlarını gerçekleştirmelerini sağlarlar.

2. Eylem: Influencer, markaya ait ürün ya da hizmeti tanıtırken etkilediği kitlesinden yorumlar yapmasını ister. Oluşan tartışma ortamıyla hedef müşteri kitlesinin ilgisini çeker.

3. Dönüştür: Influencer takipçilerini tanıtımını yaptığı ürünü almaya hazır olan müşterilere dönüştürür.

4. Etkileşim: Bu aşamada influencer’ın güçlü müşteri ilişkileri kurması sağlanmalıdır. Influencer’ın ilk müşterileri markanın sadık birer müşterilerine dönüşmelidir.